Vishay/Dale CRCW08051M10FKEB
CRCW08051M10FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M10FKEB
Brief Description
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M10FKEB.pdf
Availability of CRCW08051M10FKEB
QUANTITY
CRCW08051M10FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M10FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M10FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M10FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M10FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M10FKEB Details Description
Related parts for CRCW08051M10FKEB
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 61A 0.29 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 254MW SOT1123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf