Vishay/Dale CRCW08051M20JNEA
CRCW08051M20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M20JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M20JNEA.pdf
Availability of CRCW08051M20JNEA
QUANTITY
CRCW08051M20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M20JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M20JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M20JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M20JNEA Details Description
Related parts for CRCW08051M20JNEA
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DOUBLE M18 SHORT M12 CN PNP NO datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf