Vishay/Dale CRCW08051R10JNEA
CRCW08051R10JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R10JNEA
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R10JNEA.pdf
Availability of CRCW08051R10JNEA
QUANTITY
CRCW08051R10JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R10JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R10JNEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R10JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R10JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R10JNEA Details Description
Related parts for CRCW08051R10JNEA
CONN HEADER 96POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65835-705 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO-220FP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf