Vishay/Dale CRCW08051R50JNEB
CRCW08051R50JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R50JNEB
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R50JNEB.pdf
Availability of CRCW08051R50JNEB
QUANTITY
CRCW08051R50JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R50JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R50JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R50JNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R50JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R50JNEB Details Description
Related parts for CRCW08051R50JNEB
VARISTOR 12.75V 400A 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 8MHZ 24HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR ROTARY POSITION 12MM datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
22+22 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position Tin Through Hole datasheet.pdf