Vishay/Dale CRCW08051R62FNEA
CRCW08051R62FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R62FNEA
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R62FNEA.pdf
Availability of CRCW08051R62FNEA
QUANTITY
CRCW08051R62FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R62FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R62FNEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R62FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R62FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R62FNEA Details Description
Related parts for CRCW08051R62FNEA
CBL RIBN 11COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 400MA 440 MOHM datasheet.pdf
RES 360K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 48V datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
26500 31C 31#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf