Vishay/Dale CRCW08051R65FKEA
CRCW08051R65FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R65FKEA
Brief Description
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R65FKEA.pdf
Availability of CRCW08051R65FKEA
QUANTITY
CRCW08051R65FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R65FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R65FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R65FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R65FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R65FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051R65FKEA
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC V-F CONV SYNCH MONO 5V 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 5/32" 0.98" datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 64EQFP datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS VERT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
IC MCU 2KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf