Vishay/Dale CRCW08051R74FKEA
CRCW08051R74FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R74FKEA
Brief Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R74FKEA.pdf
Availability of CRCW08051R74FKEA
QUANTITY
CRCW08051R74FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R74FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R74FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R74FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R74FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R74FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051R74FKEA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf