Vishay/Dale CRCW080520R0DKEAP
CRCW080520R0DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520R0DKEAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080520R0DKEAP.pdf
Availability of CRCW080520R0DKEAP
QUANTITY
CRCW080520R0DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520R0DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW080520R0DKEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520R0DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW080520R0DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520R0DKEAP Details Description
Related parts for CRCW080520R0DKEAP
DEV KIT FOR F020/F021/F022/F023 datasheet.pdf
RES 0.07 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
8320-4 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf