Vishay/Dale CRCW0805243KFKEA
CRCW0805243KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805243KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805243KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805243KFKEA
QUANTITY
CRCW0805243KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805243KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805243KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805243KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805243KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805243KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805243KFKEA
IC SYNTHESIZER RF1/IF 28MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 8POS SCKT datasheet.pdf
ANT OMNI VOY 132-150MHZ 250 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
2POS,AMP MCP2.8,REC. HSG datasheet.pdf