Vishay/Dale CRCW08052K10FKEC
CRCW08052K10FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K10FKEC
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K10FKEC.pdf
Availability of CRCW08052K10FKEC
QUANTITY
CRCW08052K10FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K10FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K10FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K10FKEC
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K10FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K10FKEC Details Description
Related parts for CRCW08052K10FKEC
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A 3P 110/120V datasheet.pdf