Vishay/Dale CRCW08052K40FHEAP
CRCW08052K40FHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K40FHEAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K40FHEAP.pdf
Availability of CRCW08052K40FHEAP
QUANTITY
CRCW08052K40FHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K40FHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K40FHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K40FHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K40FHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K40FHEAP Details Description
Related parts for CRCW08052K40FHEAP
DIODE ZENER 4.7V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC CLK DIFF DIRECT RAMBUS 24QSOP datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP ARRAY 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO-220AB datasheet.pdf