Vishay/Dale CRCW08052K70FKEA
CRCW08052K70FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K70FKEA
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K70FKEA.pdf
Availability of CRCW08052K70FKEA
QUANTITY
CRCW08052K70FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K70FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K70FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K70FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K70FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K70FKEA Details Description
Related parts for CRCW08052K70FKEA
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 324UBGA datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 2400 MM datasheet.pdf