Vishay/Dale CRCW08052M55FKEA
CRCW08052M55FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052M55FKEA
Brief Description
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052M55FKEA.pdf
Availability of CRCW08052M55FKEA
QUANTITY
CRCW08052M55FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052M55FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052M55FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052M55FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052M55FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052M55FKEA Details Description
Related parts for CRCW08052M55FKEA
RELAY SSR 90A 480VAC AC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf