Vishay/Dale CRCW08052R20JNEAIF
CRCW08052R20JNEAIF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R20JNEAIF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R20JNEAIF.pdf
Availability of CRCW08052R20JNEAIF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRCW08052R20JNEAIF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R20JNEAIF
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R20JNEAIF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-IF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R20JNEAIF
Related LinksCRCW08052, CRCW08052R20JNEAIF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R20JNEAIF Details Description
Related parts for CRCW08052R20JNEAIF
BOARD TERM TURRET DBL 5POS datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC AMP 1W PA 3.5GHZ 22MCOB datasheet.pdf
SENSOR PHOTO HORIZ RETRO 4M NPN datasheet.pdf
CONN PLUG 32 CKT SIGNAL MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.984" DIA BLK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf