Vishay/Dale CRCW08052R26FNEB
CRCW08052R26FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R26FNEB
Brief Description
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R26FNEB.pdf
Availability of CRCW08052R26FNEB
QUANTITY
CRCW08052R26FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R26FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R26FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R26FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R26FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R26FNEB Details Description
Related parts for CRCW08052R26FNEB
IDC CABLE - MDN24K/MC24G/MDN24K datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 681 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf