Vishay/Dale CRCW08052R40JNEA
CRCW08052R40JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R40JNEA
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R40JNEA.pdf
Availability of CRCW08052R40JNEA
QUANTITY
CRCW08052R40JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R40JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R40JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R40JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R40JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R40JNEA Details Description
Related parts for CRCW08052R40JNEA
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 4A datasheet.pdf
MTP 1/2" FORM 2 GR IP40 datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH SCREW 2PL datasheet.pdf
SCC ABS 0 PSIA TO 30 PSIA datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf