Vishay/Dale CRCW080530R0FKEA
CRCW080530R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080530R0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080530R0FKEA.pdf
Availability of CRCW080530R0FKEA
QUANTITY
CRCW080530R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080530R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080530R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080530R0FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080530R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080530R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW080530R0FKEA
JUMPER-H1504TR/A2015N/H1504TR 6" datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 171A SP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf