Vishay/Dale CRCW0805365KFKEA
CRCW0805365KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805365KFKEA
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805365KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805365KFKEA
QUANTITY
CRCW0805365KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805365KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805365KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805365KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805365KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805365KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805365KFKEA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
COVER/SCREW ASSY 1POS datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IGBT H-SERIES 1200V 15A TO-247 datasheet.pdf
SCR 1200V 471A TO-118 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
D-SUB SOLD STR MAN A datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf