Vishay/Dale CRCW08053R40FNEA
CRCW08053R40FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R40FNEA
Brief Description
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R40FNEA.pdf
Availability of CRCW08053R40FNEA
QUANTITY
CRCW08053R40FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R40FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R40FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R40FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R40FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R40FNEA Details Description
Related parts for CRCW08053R40FNEA
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 5A SOT223 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 3MM 935NM NPN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 216.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf