Vishay/Dale CRCW08053R60FKEA
CRCW08053R60FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R60FKEA
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R60FKEA.pdf
Availability of CRCW08053R60FKEA
QUANTITY
CRCW08053R60FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R60FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R60FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R60FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R60FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R60FKEA Details Description
Related parts for CRCW08053R60FKEA
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
112-PF RA SIGRECEP 48MM 5ROW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
PB (SW4,9,13,14) datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf