Vishay/Dale CRCW0805402RFKEB
CRCW0805402RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805402RFKEB
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805402RFKEB.pdf
Availability of CRCW0805402RFKEB
QUANTITY
CRCW0805402RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805402RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805402RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805402RFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805402RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805402RFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805402RFKEB
INDUCTOR ADJUST 37NH THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A 6-TSOP datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 25V SCREW datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf