Vishay/Dale CRCW080542R2FKEB
CRCW080542R2FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080542R2FKEB
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080542R2FKEB.pdf
Availability of CRCW080542R2FKEB
QUANTITY
CRCW080542R2FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080542R2FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080542R2FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080542R2FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080542R2FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080542R2FKEB Details Description
Related parts for CRCW080542R2FKEB
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 800 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 72VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 112MA 40 OHM TH datasheet.pdf