Vishay/Dale CRCW08054M42FKEA
CRCW08054M42FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054M42FKEA
Brief Description
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08054M42FKEA.pdf
Availability of CRCW08054M42FKEA
QUANTITY
CRCW08054M42FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054M42FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08054M42FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054M42FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08054M42FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054M42FKEA Details Description
Related parts for CRCW08054M42FKEA
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 4.0V CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 0805 datasheet.pdf
PC TEST POINT TIN SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf