Vishay/Dale CRCW080551K1FKEC
CRCW080551K1FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080551K1FKEC
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080551K1FKEC.pdf
Availability of CRCW080551K1FKEC
QUANTITY
CRCW080551K1FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080551K1FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW080551K1FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080551K1FKEC
Related LinksCRCW0805, CRCW080551K1FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080551K1FKEC Details Description
Related parts for CRCW080551K1FKEC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
EMULATOR EPROM ECONOROM III 512K datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 2GB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
1UF 100V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf