Vishay/Dale CRCW0805560RFHEAP
CRCW0805560RFHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805560RFHEAP
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805560RFHEAP.pdf
Availability of CRCW0805560RFHEAP
QUANTITY
CRCW0805560RFHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805560RFHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805560RFHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805560RFHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW0805560RFHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805560RFHEAP Details Description
Related parts for CRCW0805560RFHEAP
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC MESFET REFL SW SP4T 24SMD datasheet.pdf
SIZE 22, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W datasheet.pdf