Vishay/Dale CRCW080556R0JNEA
CRCW080556R0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080556R0JNEA
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080556R0JNEA.pdf
Availability of CRCW080556R0JNEA
QUANTITY
CRCW080556R0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080556R0JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080556R0JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080556R0JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080556R0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080556R0JNEA Details Description
Related parts for CRCW080556R0JNEA
RELAY OPTO AC/DC 60V 350MA 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TOOL DIE SET CRIMP .280 CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 97MM datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
LED PERMA LIGHT RED datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SEATING TL ASSY, STD 4PR datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf