Vishay/Dale CRCW080556R0JNEAIF
CRCW080556R0JNEAIF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080556R0JNEAIF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080556R0JNEAIF.pdf
Availability of CRCW080556R0JNEAIF
QUANTITY
CRCW080556R0JNEAIF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080556R0JNEAIF
Internal Part NumberEIS-CRCW080556R0JNEAIF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-IF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080556R0JNEAIF
Related LinksCRCW08055, CRCW080556R0JNEAIF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080556R0JNEAIF Details Description
Related parts for CRCW080556R0JNEAIF
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 20POS datasheet.pdf
IC RDS DEMODULATION 140MW MFP16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN 1' RPTNC-PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
1000UF 10V 12,5X16MM 105C 5000H datasheet.pdf