Vishay/Dale CRCW08055M62FKEA
CRCW08055M62FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055M62FKEA
Brief Description
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055M62FKEA.pdf
Availability of CRCW08055M62FKEA
QUANTITY
CRCW08055M62FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055M62FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055M62FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055M62FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055M62FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055M62FKEA Details Description
Related parts for CRCW08055M62FKEA
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.18V SC70-3 datasheet.pdf
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A WPAK datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL RED-RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf