Vishay/Dale CRCW08055R23FNEA
CRCW08055R23FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R23FNEA
Brief Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R23FNEA.pdf
Availability of CRCW08055R23FNEA
QUANTITY
CRCW08055R23FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R23FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R23FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R23FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R23FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R23FNEA Details Description
Related parts for CRCW08055R23FNEA
IDC CABLE - MKR20K/MC20M/MCE20K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 160POS .6MM (2PCS) datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP R FLOA FO TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 480VAC datasheet.pdf