Vishay/Dale CRCW08055R49FKEA
CRCW08055R49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R49FKEA
Brief Description
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R49FKEA.pdf
Availability of CRCW08055R49FKEA
QUANTITY
CRCW08055R49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R49FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R49FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R49FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R49FKEA Details Description
Related parts for CRCW08055R49FKEA
CAP FILM 0.068UF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
BIT TORX T15 0.98" datasheet.pdf
LED .56" TRI 660NM MULTX SRED CA datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE DSO-14 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
INSUL PUNCH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 28DIP 0.6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf