Vishay/Dale CRCW080562K0FKEB
CRCW080562K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080562K0FKEB
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080562K0FKEB.pdf
Availability of CRCW080562K0FKEB
QUANTITY
CRCW080562K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080562K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080562K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080562K0FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080562K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080562K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW080562K0FKEB
LCD MODULE 16X2 CHARACTER datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .3" 565NM GRN CC datasheet.pdf
IC REG SWITCHED CAP INV 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CBL ASSEM W.FL2 WHITE 150MM datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D CL ENDS 11CGRN datasheet.pdf