Vishay/Dale CRCW08056K19FKEA
CRCW08056K19FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K19FKEA
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K19FKEA.pdf
Availability of CRCW08056K19FKEA
QUANTITY
CRCW08056K19FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K19FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K19FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K19FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K19FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K19FKEA Details Description
Related parts for CRCW08056K19FKEA
CONN RCPT WATERPROOF 6POS SOLDER datasheet.pdf