Vishay/Dale CRCW08056K20FKEB
CRCW08056K20FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K20FKEB
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K20FKEB.pdf
Availability of CRCW08056K20FKEB
QUANTITY
CRCW08056K20FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K20FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K20FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K20FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K20FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K20FKEB Details Description
Related parts for CRCW08056K20FKEB
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 183/083 datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK RED 60" datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 90MA 7 OHM SMD datasheet.pdf