Vishay/Dale CRCW08056M80JNEA
CRCW08056M80JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056M80JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056M80JNEA.pdf
Availability of CRCW08056M80JNEA
QUANTITY
CRCW08056M80JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056M80JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056M80JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056M80JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056M80JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056M80JNEA Details Description
Related parts for CRCW08056M80JNEA
IC OPAMP SAMPLE HOLD 15MHZ 8CDIP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
FILT DSUB 15POS M-F ADPTR datasheet.pdf