Vishay/Dale CRCW0805806KFKEB
CRCW0805806KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805806KFKEB
Brief Description
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805806KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805806KFKEB
QUANTITY
CRCW0805806KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805806KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805806KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)