Vishay/Dale CRCW080580R6FKEB
CRCW080580R6FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080580R6FKEB
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080580R6FKEB.pdf
Availability of CRCW080580R6FKEB
QUANTITY
CRCW080580R6FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080580R6FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080580R6FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080580R6FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080580R6FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080580R6FKEB Details Description
Related parts for CRCW080580R6FKEB
BOX ABS ALMOND 2.58"L X 2.02"W datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR datasheet.pdf
H48-6C SHEET 640X320X0.3MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HAN 24M HOOD TOP 2XM32 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf