Vishay/Dale CRCW0805820RFKEA
CRCW0805820RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805820RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805820RFKEA.pdf
Availability of CRCW0805820RFKEA
QUANTITY
CRCW0805820RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805820RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805820RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805820RFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805820RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805820RFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805820RFKEA
IDC CABLE - MKS30K/MC34M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf