Vishay/Dale CRCW08058M06FKEA
CRCW08058M06FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058M06FKEA
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058M06FKEA.pdf
Availability of CRCW08058M06FKEA
QUANTITY
CRCW08058M06FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058M06FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058M06FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058M06FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058M06FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058M06FKEA Details Description
Related parts for CRCW08058M06FKEA
IC BUFFER 9BIT NON-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.6 OHM 10% 300W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC COMP PUSH-PULL 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 28AWG 30SAU 5CKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12MSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 65A TO240AA datasheet.pdf