Vishay/Dale CRCW08058R06FKEA
CRCW08058R06FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R06FKEA
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R06FKEA.pdf
Availability of CRCW08058R06FKEA
QUANTITY
CRCW08058R06FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R06FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R06FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R06FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R06FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R06FKEA Details Description
Related parts for CRCW08058R06FKEA
CONN HOUSING 2POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 2-1/2A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
SNSW 5A PCB-BTM-SYM NONE datasheet.pdf
POT 35 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf