Vishay/Dale CRCW0805976KFKEA
CRCW0805976KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805976KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805976KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805976KFKEA
QUANTITY
CRCW0805976KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805976KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805976KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805976KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805976KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805976KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805976KFKEA
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 10MSPS 48-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
PATCHBAY 1.5RACK JACK 96PIN CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
A4 MG 2KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf