Vishay/Dale CRCW08059R31FNEA
CRCW08059R31FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059R31FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08059R31FNEA.pdf
Availability of CRCW08059R31FNEA
QUANTITY
CRCW08059R31FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059R31FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08059R31FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059R31FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08059R31FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059R31FNEA Details Description
Related parts for CRCW08059R31FNEA
TOOL SMK CABLE CLAMP INSERT .141 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 7.7A PPAK SO-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .300 BK 48 IN datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
RES 147 OHM 2/3W 1% AXIAL datasheet.pdf