Vishay/Dale CRCW08059R53FNEB
CRCW08059R53FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059R53FNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08059R53FNEB.pdf
Availability of CRCW08059R53FNEB
QUANTITY
CRCW08059R53FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059R53FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08059R53FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059R53FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08059R53FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059R53FNEB Details Description
Related parts for CRCW08059R53FNEB
IC CABLE XCVR/ARBITER 80-HTQFP datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5400MHZ datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC USB SWITCH 8SO datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
LED COB CCT 4000K datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf