Vishay/Dale CRCW08059R53FNEB
CRCW08059R53FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059R53FNEB
Brief Description
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08059R53FNEB.pdf
Availability of CRCW08059R53FNEB
QUANTITY
CRCW08059R53FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059R53FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08059R53FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059R53FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08059R53FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059R53FNEB Details Description
Related parts for CRCW08059R53FNEB
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH 180LPI 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf