Vishay/Dale CRCW120610K0DKTAP
CRCW120610K0DKTAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120610K0DKTAP
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120610K0DKTAP.pdf
Availability of CRCW120610K0DKTAP
QUANTITY
CRCW120610K0DKTAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120610K0DKTAP
Internal Part NumberEIS-CRCW120610K0DKTAP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120610K0DKTAP
Related LinksCRCW1206, CRCW120610K0DKTAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120610K0DKTAP Details Description
Related parts for CRCW120610K0DKTAP
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
SENSOR TAB 22 AWG 1.8 X 0.64 datasheet.pdf