Vishay/Dale CRCW120610R0JNEC
CRCW120610R0JNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120610R0JNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120610R0JNEC.pdf
Availability of CRCW120610R0JNEC
QUANTITY
CRCW120610R0JNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120610R0JNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW120610R0JNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120610R0JNEC
Related LinksCRCW1206, CRCW120610R0JNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120610R0JNEC Details Description
Related parts for CRCW120610R0JNEC
FLEX CABLE - AFH12T/AE12/AFH12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.15A datasheet.pdf