Vishay/Dale CRCW1206118RFKEA
CRCW1206118RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206118RFKEA
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206118RFKEA.pdf
Availability of CRCW1206118RFKEA
QUANTITY
CRCW1206118RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206118RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206118RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206118RFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206118RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206118RFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206118RFKEA
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
TVS DIODE 232VWM 374VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 26AWG 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD datasheet.pdf