Vishay/Dale CRCW1206118RFKEA
CRCW1206118RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206118RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206118RFKEA.pdf
Availability of CRCW1206118RFKEA
QUANTITY
CRCW1206118RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206118RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206118RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206118RFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206118RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206118RFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206118RFKEA
RES 510K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
PREM SDE C-HEAD (BT-3500), NC datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM M4 INSRT 24VDC datasheet.pdf