Vishay/Dale CRCW1206150RFKEB
CRCW1206150RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206150RFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206150RFKEB.pdf
Availability of CRCW1206150RFKEB
QUANTITY
CRCW1206150RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206150RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206150RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206150RFKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206150RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206150RFKEB Details Description
Related parts for CRCW1206150RFKEB
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 20A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
FERRITE CORE P 250NH N48 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf