Vishay/Dale CRCW12061K02FKEA
CRCW12061K02FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K02FKEA
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K02FKEA.pdf
Availability of CRCW12061K02FKEA
QUANTITY
CRCW12061K02FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K02FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K02FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K02FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K02FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K02FKEA Details Description
Related parts for CRCW12061K02FKEA
CONN HEADER 10POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.048KHZ 30V PCB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 530K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 0.1UF 16V RADIAL datasheet.pdf