Vishay/Dale CRCW12061K10FKEB
CRCW12061K10FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K10FKEB
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K10FKEB.pdf
Availability of CRCW12061K10FKEB
QUANTITY
CRCW12061K10FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K10FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K10FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K10FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K10FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K10FKEB Details Description
Related parts for CRCW12061K10FKEB
SHIELD BAR Z-SERIES SOLDER datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 16MBIT 100QFP datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
IC SER/DESER LVDS SERDES 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 31.5000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf